Loading...

Please select your location!

Show all countries
europe
Global
Austria
Belgium
Bulgaria
Croatia
Czech Republic
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Greece
Hungary
Ireland
Italy
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Norway
Portugal
Romania
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
United Kingdom
asia & oceania
Australia
China
Hong Kong
Japan
Malaysia
New Zealand
Singapore
Taiwan
america
Argentina
Canada
Costa Rica
Ecuador
Mexico
United States
Strike first! Check out the brand new SALMING KOBRA!
SALMING VIPER Move faster. For women, men, juniors & kids!
Salming NinetyOne
  • MarketColor: Sand
  • Drop: 9 mm
  • Hmotnosť: 346 g (UK 9)
  • Pohlavie: Men
  • SKU: 1238070-2020

Our #91 shoe was originally designed as an indoor handball performance shoe and developed together with one of the best handball goalies in the world – Mattias Andersson of SG Flensburg Handewitt and the Swedish National Team. The shoe has since then entered the sneaker world as well, in its all white all grain leather shape. Now it has gone through a design refresh featuring the Crown and number 91 – the signature look of the Salming sneaker collection. The crown originates from the nick name Toronto Maple Leafs fans gave our founding father Borje Salming during his 16 years playing for the Leafs, the #91 is the year he founded the brand. Salming #91– a sneaker silhouette powered with performance.

Už skoro v predaji
  • /media/3513998/1238070-2020_2_ninetyone_shoe_men_beige.jpg
  • /media/3513999/1238070-2020_3_ninetyone_shoe_men_beige.jpg
  • /media/3514000/1238070-2020_4_ninetyone_shoe_men_beige.jpg
Features
T.G.S. 62/75

Torsion Guide System. Vzdálenost od paty k bříšku palce (62% podrážky) byla navržena s ohledem na maximální stabilitu a tlumení dopadů. Tato plocha je zakončena tzv. baletní čárou, která tuto stabilizační část ukončuje pod úhlem 75°. Za touto baletní čárou jsou boty X-factor naopak vybaveny materiálem, který podporuje a stimuluje odraz při běhu. Technologie TGS 62/75 pracuje se všemi fázemi, kterými chodidlo prochází při běhu. Při dopadu ta správná část boty tlumí náraz a pomáhá stabilizovat, následně se podrážka ohne v přesně správném místě a materiál v přední části stimuluje odraz. To vše při jediném dopadu nohy na zem.

Ergo Heelcup

Patní košíček stabilizuje a fixuje chodidlo v botě, což je klíčové pro pocit jistoty a pohodlí. Vyvinuli jsme nový, anatomicky tvarovaný košíček, který je o něco delší než u konkurence.

Performance EVA

Uvnitř syrové gumy na podrážce je skryta výplň EVA.

XR110

Väčšinu našich vynikajúcich technológií spája novo vyvinutý gumový materiál XR110, ktorý je použitý na podrážke tenisiek.