Loading...

Please select your location!

Show all countries
europe
Global
Austria
Belgium
Bulgaria
Croatia
Czech Republic
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Greece
Hungary
Ireland
Italy
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Norway
Portugal
Romania
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
United Kingdom
asia & oceania
China
Malaysia
Singapore
america
Canada
E-shop
Nová Salming Quest 5. Budeš cítiť silu a kontrolu, ako nikdy pred tým
Salming Viper 5 Shoe Women
  • MarketColor: Pink/Black
  • Drop: 6 mm
  • Pohlavie: Women
  • SKU: 1239075-5101

Viper 5 - Move Faster!

Fast paced and agile, a low profile and excellent stability characteristics, Viper enables an impeccable close-to-the-ground court feel. The latest generation (5th) of Salming Viper comes with a complete new upper, the ViperSKIN™, a synthetic lightweight sandwich construction that provides excellent support and stability. The most prominent of Salming technologies that has been the backbone of previous Viper generations are still present - The RollBar™, The LMS and LMS Plus 11° etc. In addition, Viper5 has the new RunLite2™ midsole foam which offer a lighter and more energy return.

Už skoro v predaji
  • /product/media/39759369e2fd49c1b2d37ae6efdec616.jpg
  • /product/media/8eea723650f040dfbeeee7d54cf131e5.jpg
  • /product/media/bbfcc9b25e3c498792e3bc3ea775bc9f.jpg
  • /product/media/dd82c5e0ea4648429898a9824766397e.jpg
  • /product/media/be72eb42b6454627b29b9e6a0898218e.jpg
Features
Rollbar

Zaoblená vnútorná hrana podrážky umožňuje vyššie naklonenie chodidla dovnútra a znižuje tlak na palcovú hranu. Umožňuje tým odraz nohy z extrémnejších polôh a zároveň ľahší pohyb nohy späť do pozície, ktorá je obvyklá pri nízkych postojoch pri hraní florbalu či squashu.

T.G.S. 62/75

Torsion Guide System. Vzdálenost od paty k bříšku palce (62% podrážky) byla navržena s ohledem na maximální stabilitu a tlumení dopadů. Tato plocha je zakončena tzv. baletní čárou, která tuto stabilizační část ukončuje pod úhlem 75°. Za touto baletní čárou jsou boty X-factor naopak vybaveny materiálem, který podporuje a stimuluje odraz při běhu. Technologie TGS 62/75 pracuje se všemi fázemi, kterými chodidlo prochází při běhu. Při dopadu ta správná část boty tlumí náraz a pomáhá stabilizovat, následně se podrážka ohne v přesně správném místě a materiál v přední části stimuluje odraz. To vše při jediném dopadu nohy na zem.

Ergo Heelcup

Patní košíček stabilizuje a fixuje chodidlo v botě, což je klíčové pro pocit jistoty a pohodlí. Vyvinuli jsme nový, anatomicky tvarovaný košíček, který je o něco delší než u konkurence.

LMS

Špeciálne odľahčená dvojitá zakrivená jednotka integrovaná do stredu podrážky. Jej úlohou je podpora nohy pri rýchlych a nečakaných pohyboch chodidla do strán.

XR110

Väčšinu našich vynikajúcich technológií spája novo vyvinutý gumový materiál XR110, ktorý je použitý na podrážke tenisiek.

LMS

Špeciálne odľahčená dvojitá zakrivená jednotka integrovaná do stredu podrážky. Jej úlohou je podpora nohy pri rýchlych a nečakaných pohyboch chodidla do strán.

ViperSKIN™

A new 3 layer upper construction that has a soft mesh at bottom, towards the foot, microfiber reinforced areas and sealed off with a thin TPU film. Combined these areas creates a smooth and rigid construction that keep the foot in place and a snug fit.

RunLite2™

The midsole features the new RUNlite2™ foam midsole material which offers lower weight and better energy return from the very first step.