Loading...

Please select your location!

Show all countries
europe
Global
Austria
Belgium
Bulgaria
Croatia
Czech Republic
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Greece
Hungary
Ireland
Italy
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Norway
Portugal
Romania
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
United Kingdom
asia & oceania
China
Malaysia
Singapore
america
Canada
E-shop
Nová Salming Quest 5. Budeš cítiť silu a kontrolu, ako nikdy pred tým
Salming Hawk Shoe Men
  • MarketColor: GunMetal/LavaRed
  • Drop: 7 mm
  • Pohlavie: Men
  • SKU: 1239085-0205

Dominate the court in these indoor shoes. Hawk features a low to ground profile fuelled with energy, stability and an impeccable grip. The ExoSkeleton inner cage is connected to the lacing system and offers excellent support. The HexaGrip outsole featuring two LMSplus 8°areas allows for stability during multidirectional movements. The new midsole Recoil ERF - Energy Rebound Foam - with its added offset cushioning heel area (SoftFOAM) provide energy return and comfort in every step. The upper is a 4 layer construction with air mesh for maximum breathability.

Už skoro v predaji
  • /product/media/75ef54b996ce4875affe27d694734292.jpg
  • /product/media/debdd67c4099414aad5aeba167b43ccd.jpg
  • /product/media/58a3fc67a9014e6387ed08ff9d42d171.jpg
  • /product/media/251aba214e67432596199659aca1b24a.jpg
  • /product/media/0eaeda6afb5a483490ff0bc0f5e44e01.jpg
Features
Rollbar

Zaoblená vnútorná hrana podrážky umožňuje vyššie naklonenie chodidla dovnútra a znižuje tlak na palcovú hranu. Umožňuje tým odraz nohy z extrémnejších polôh a zároveň ľahší pohyb nohy späť do pozície, ktorá je obvyklá pri nízkych postojoch pri hraní florbalu či squashu.

T.G.S. 62/75

Torsion Guide System. Vzdálenost od paty k bříšku palce (62% podrážky) byla navržena s ohledem na maximální stabilitu a tlumení dopadů. Tato plocha je zakončena tzv. baletní čárou, která tuto stabilizační část ukončuje pod úhlem 75°. Za touto baletní čárou jsou boty X-factor naopak vybaveny materiálem, který podporuje a stimuluje odraz při běhu. Technologie TGS 62/75 pracuje se všemi fázemi, kterými chodidlo prochází při běhu. Při dopadu ta správná část boty tlumí náraz a pomáhá stabilizovat, následně se podrážka ohne v přesně správném místě a materiál v přední části stimuluje odraz. To vše při jediném dopadu nohy na zem.

Ergo Heelcup

Patní košíček stabilizuje a fixuje chodidlo v botě, což je klíčové pro pocit jistoty a pohodlí. Vyvinuli jsme nový, anatomicky tvarovaný košíček, který je o něco delší než u konkurence.

HexaGrip

Úplne nová technológia použitá na nových halovkách Salming Kobra a Salming Adder. Podrážka je vyrobená zo špeciálnej zmesy HX120, ktorá v kombinácii s vzorkom Salmings HexaGrip™ zaisťuje neobvyklú priliehavosť na všetkých typoch povrchov.

LMS

Špeciálne odľahčená dvojitá zakrivená jednotka integrovaná do stredu podrážky. Jej úlohou je podpora nohy pri rýchlych a nečakaných pohyboch chodidla do strán.

ExoSkeleton™ Fully Integrated

The fully integrated ExoSkeleton connects the lacing system for support and stabilises the midfoot. A thin durable breathable mesh. A gusset tongue construction, where the tongue is integrated with the interior of the shoe making sure that the tongue always is in prefered position.

SoftFOAM™

A cushioning compound featured in the heel impact zone designed to reduce impact forces. The SoftFOAM™ heel insert area has 70% better shock absorbing properties than standard EVA midsole. The RECOIL™ and SoftFOAM™ combined - creates a sandwich construction made to maximize your performance.

Recoil™ ERF

The material in the midsole is a newly developed compound named RECOIL™ ERF - Energy Rebound Foam - which is a super lightweight cushioning compound that releases a higher rebound energy effect.